Zamów bezpłatną wycenę i projekt

Czy szafę na wymiar należy zamontować jeszcze przed położeniem podłogi? Rodzaje podłóg a szafa wnękowa

Dobrze wiemy, jak trudną sprawą jest urządzenie mieszkania w funkcjonalny, ale jednocześnie niezwykle estetyczny sposób, a także jak dużo problemów może się pojawić po drodze. Podstawowe trudności w ramach aranżacji mogą być związane z niewielką ilością przestrzeni i próbami zaprojektowania rozwiązań odpowiadających w najlepszy sposób na nasze potrzeby. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi opcja stworzenia mebli na zamówienie, ale za nią ciągną się kolejne dylematy.

Wątpliwości może w nas wzbudzić na przykład to, czy szafę na wymiar należy zamontować jeszcze przed położeniem podłogi, czy może najpierw należy położyć wykładzinę lub panele, a dopiero później zająć się zabudową wnęki. Odpowiedź na to nurtujące pytanie otrzymasz w najnowszym artykule na naszym blogu – zapraszamy do lektury!

Rodzaje podłóg a szafa wnękowa na wymiar

Szafa wnękowa na wymiar stanowi rozwiązanie wybierane przez właścicieli mieszkań, którzy dysponują małą powierzchnią i w celu zaoszczędzenia przestrzeni oraz zapewnienia możliwości użytkowania decydują się na zabudowę od ściany do ściany (zwykle w towarzystwie drzwi przesuwnych, które pozwalają na rezygnację z wersji skrzydłowych otwieranych do przodu). Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje znajdujące się już w danym pomieszczeniu sufit oraz podłogę bez konieczności montażu dodatkowych elementów, co co stanowi zdecydowanie lepsze podejście od stawiania szafy na podłożu betonowym.

Podłoga w miejscu, w którym zostanie zamontowana szafa wnękowa na wymiar, może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotykane rozwiązanie stanowią laminowane panele, kafelki lub wykładzina, ale można spotkać również wersje drewniane (z różnych odmian), żywiczne, kauczukowe, ceramiczne czy kamienne, co daje możliwość dokonania wyboru zgodnie z własnymi preferencjami. W przypadku każdego z wymienionych rodzajów podłogi należy pamiętać o tym, że najpierw podejmujemy się czynności związanych z położeniem paneli, a dopiero później montujemy szafę wnękową na wymiar.

Dlaczego najpierw panele, a dopiero później mebel na wymiar?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – przede wszystkim, logiczne myślenie nakazuje najpierw zająć się podłogą, a dopiero później umeblowaniem. Nie postawisz mebli kuchennych, jeśli nie będziesz mieć położonych kafelków, prawda? Dokładnie tak samo jest z panelami pod szafę wnękową na wymiar. Taki sposób montażu pozwala nam również maksymalnie zagospodarować posiadaną przestrzeń, ponieważ nie ma konieczności zastosowania dodatkowych elementów, które – na co również należy zwrócić uwagę – stanowią kolejne obciążenie dla całej konstrukcji.

Taki sposób montażu pozwala również uniknąć problemu związanego ze zmianą koncepcji urządzenia wnętrza, gdy pojawi się u nas chęć rezygnacji z dotychczas posiadanego mebla na wymiar. Po likwidacji szafy w jej miejscu powstanie dziura z posadzką betonową i panelami kończącymi się przed dotychczasową wnęką, co powoduje efekt niewykończonych prac. Istnieje ryzyko, że nie będzie możliwości zakupienia dokładnie takich samych paneli w celu wyłożenia reszty podłogi, co stworzy konieczność położenia jej od nowa i narazi na kolejne koszty oraz problemy. Co więcej, nie da się ukryć, że raz położona podłoga nie jest zwykle ściągana przez długi czas (nawet 20-30 lat, chyba że wybierze się wersję pływającą) – dużo wcześniej może pojawić się chęć wymiany umeblowania danego pomieszczenia. Również z tych powodów szafa wnękowa na wymiar powinna zostać postawiona na podłodze, a nie posadzce betonowej.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z porad fachowców

Jeśli myślisz o tym, by w swojej sypialni, salonie czy przedpokoju zabudować wnękę przy pomocy szafy tworzonej na wymiar, pamiętaj o przedstawionych przez nas kwestiach związanych z montowaniem nawierzchni. Zapewniamy, że nasze podejście jest najlepsze z uwagi na to, jak chroni przed możliwymi problemami z funkcjonalnością oraz w przypadku ewentualnych zmian koncepcji urządzenia danej przestrzeni w przyszłości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zasięgnij porady profesjonalistów, by nie popełnić niepotrzebnych błędów.