Zamów bezpłatną wycenę i projekt

Czy szafę na wymiar należy zamontować jeszcze przed położeniem podłogi? Rodzaje podłóg a szafa wnękowa

Dobrze wiemy, jak trudną sprawą jest urządzenie mieszkania w funkcjonalny, ale jednocześnie niezwykle estetyczny sposób, a także jak dużo problemów może się pojawić po drodze. Podstawowe trudności w ramach aranżacji mogą być związane z niewielką ilością przestrzeni i próbami zaprojektowania rozwiązań odpowiadających w najlepszy sposób na nasze potrzeby. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi opcja stworzenia mebli na zamówienie, ale za nią ciągną się kolejne dylematy.

Wątpliwości może w nas wzbudzić na przykład to, czy szafę na wymiar należy zamontować jeszcze przed położeniem podłogi, czy może najpierw należy położyć wykładzinę lub panele, a dopiero później zająć się zabudową wnęki. Odpowiedź na to nurtujące pytanie otrzymasz w najnowszym artykule na naszym blogu – zapraszamy do lektury!

Jak zamontować szafę wnękową na wymiar? Dowiedz się o rodzajach podłóg, które musisz wziąć pod uwagę!

Meble na wymiar są idealnym rozwiązaniem do oszczędzania przestrzeni i zapewnienia funkcjonalności w mieszkaniu. Jednak w trakcie projektowania i montażu szafy wnękowej na wymiar mogą pojawić się wątpliwości – na przykład dotyczące tego, czy szafę należy zamontować jeszcze przed położeniem podłogi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – najpierw należy położyć wykładzinę lub panele, a dopiero później zająć się zabudową wnęki.

Takie podejście ma wiele zalet – pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, tworząc mebel na wymiar, który będzie idealnie dopasowany do ścian, sufitu i podłogi. Dzięki temu nie trzeba stosować dodatkowych elementów, które mogą być obciążeniem dla całej konstrukcji. Ponadto zapobiega to ryzyku pojawienia się problemów związanych ze zmianą koncepcji urządzenia wnętrza.

Jeśli chodzi o rodzaj podłogi, na którym zostanie zamontowana szafa wnękowa na wymiar, możesz wybierać spośród wielu materiałów – laminowane panele, kafelki, wykładziny, drewno, żywica, kauczuk, ceramika czy kamień. Aby uniknąć problemów związanych z dokonaniem zmian w przyszłości, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż szafy po położeniu wybranych paneli. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z porady profesjonalistów, by móc cieszyć się swoją szafą na wymiar przez długie lata.

Rodzaje podłóg a szafa wnękowa na wymiar

Szafa wnękowa na wymiar stanowi rozwiązanie wybierane przez właścicieli mieszkań, którzy dysponują małą powierzchnią i w celu zaoszczędzenia przestrzeni oraz zapewnienia możliwości użytkowania decydują się na zabudowę od ściany do ściany (zwykle w towarzystwie drzwi przesuwnych, które pozwalają na rezygnację z wersji skrzydłowych otwieranych do przodu). Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje znajdujące się już w danym pomieszczeniu sufit oraz podłogę bez konieczności montażu dodatkowych elementów, co co stanowi zdecydowanie lepsze podejście od stawiania szafy na podłożu betonowym.

Podłoga w miejscu, w którym zostanie zamontowana szafa wnękowa na wymiar, może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej spotykane rozwiązanie stanowią laminowane panele, kafelki lub wykładzina, ale można spotkać również wersje drewniane (z różnych odmian), żywiczne, kauczukowe, ceramiczne czy kamienne, co daje możliwość dokonania wyboru zgodnie z własnymi preferencjami. W przypadku każdego z wymienionych rodzajów podłogi należy pamiętać o tym, że najpierw podejmujemy się czynności związanych z położeniem paneli, a dopiero później montujemy szafę wnękową na wymiar.

Dlaczego najpierw panele, a dopiero później mebel na wymiar?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – przede wszystkim, logiczne myślenie nakazuje najpierw zająć się podłogą, a dopiero później umeblowaniem. Nie postawisz mebli kuchennych, jeśli nie będziesz mieć położonych kafelków, prawda? Dokładnie tak samo jest z panelami pod szafę wnękową na wymiar. Taki sposób montażu pozwala nam również maksymalnie zagospodarować posiadaną przestrzeń, ponieważ nie ma konieczności zastosowania dodatkowych elementów, które – na co również należy zwrócić uwagę – stanowią kolejne obciążenie dla całej konstrukcji.

Taki sposób montażu pozwala również uniknąć problemu związanego ze zmianą koncepcji urządzenia wnętrza, gdy pojawi się u nas chęć rezygnacji z dotychczas posiadanego mebla na wymiar. Po likwidacji szafy w jej miejscu powstanie dziura z posadzką betonową i panelami kończącymi się przed dotychczasową wnęką, co powoduje efekt niewykończonych prac. Istnieje ryzyko, że nie będzie możliwości zakupienia dokładnie takich samych paneli w celu wyłożenia reszty podłogi, co stworzy konieczność położenia jej od nowa i narazi na kolejne koszty oraz problemy. Co więcej, nie da się ukryć, że raz położona podłoga nie jest zwykle ściągana przez długi czas (nawet 20-30 lat, chyba że wybierze się wersję pływającą) – dużo wcześniej może pojawić się chęć wymiany umeblowania danego pomieszczenia. Również z tych powodów szafa wnękowa na wymiar powinna zostać postawiona na podłodze, a nie posadzce betonowej.

Montowanie szafy na wymiar – Rodzaje podłóg i wskazówki dotyczące jej instalacji

Jeśli planujesz zainstalować szafę na wymiar, istnieje kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed położeniem podłogi. Montaż szafy na wymiar wymaga wiedzy i umiejętności, które zapewnią jej wytrzymałość i trwałość. Z tego powodu, szafę najlepiej jest zamontować bezpośrednio przed położeniem podłogi.

Jeśli chcesz zamontować szafę na wymiar, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj podłogi, który zostanie zainstalowany. Szafa wnękowa wymaga innego sposobu montażu w zależności od rodzaju podłogi. Podłogi twarde takie jak marmury, płytki ceramiczne lub drewniane wymagają montażu osobnych uchwytów do mocowania szafy. Jednak jeśli planujesz zainstalować wykładzinę, wystarczą zwykłe wkręty do montażu szafy.

Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie, że szafa jest solidnie zamontowana. Jeśli szafa nie jest mocno przymocowana, może się poruszać i ślizgać po powierzchni podłogi. Aby temu zapobiec, należy użyć dłuższych śrub i wkrętów, które są odpowiednie do rodzaju podłogi.

Pamiętaj, aby upewnić się, że szafa jest wyregulowana, aby dokładnie pasowała do wymiarów Twojego pomieszczenia. Jeśli szafa jest zbyt mała lub zbyt duża, może wyglądać nieestetycznie. Dlatego ważne jest, aby wybrać szafę o odpowiednich wymiarach.

Na koniec, upewnij się, że szafa jest solidnie zamontowana i bezpiecznie zamocowana. Jeśli szafa jest źle zamontowana, może stać się niebezpieczna dla użytkowników. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że szafa na wymiar jest poprawnie zamontowana, zanim położysz podłogę. W ten sposób, szafa będzie bezpieczna i wytrzymała przez wiele lat.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z porad fachowców

Jeśli myślisz o tym, by w swojej sypialni, salonie czy przedpokoju zabudować wnękę przy pomocy szafy tworzonej na wymiar, pamiętaj o przedstawionych przez nas kwestiach związanych z montowaniem nawierzchni. Zapewniamy, że nasze podejście jest najlepsze z uwagi na to, jak chroni przed możliwymi problemami z funkcjonalnością oraz w przypadku ewentualnych zmian koncepcji urządzenia danej przestrzeni w przyszłości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zasięgnij porady profesjonalistów, by nie popełnić niepotrzebnych błędów.

Podsumowując…

Jeśli chcesz, by twój mebel na wymiar był jak najlepiej dopasowany do wnętrza, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Stworzą oni projekt szafy wnękowej na wymiar, który będzie idealnie dostosowany do twoich potrzeb i wymagań, a także do wielkości i układu pomieszczenia. Dzięki temu możesz mieć pewność, że szafa będzie wytrzymała i funkcjonalna.

Możesz wybierać spośród wielu stylów i kolorów, co pozwoli Ci dopasować szafę do każdego wnętrza. Wybierz projekt szafy wnękowej na wymiar, który będzie najlepiej pasował do twojego domu, a następnie zamów go u naszej firmy.

Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z montażem i zapewnić, że szafa na wymiar będzie służyć przez długi czas, zadbaj o to, by zamontować ją na wytrzymałej i odpornej na uszkodzenia podłodze. Warto postawić na żywiczne, kauczukowe, ceramiczne lub kamienne podłogi, które są trwałe i wytrzymałe.

Jeśli chcesz, by twój projekt szafy wnękowej na wymiar był wyjątkowy, możesz wybrać wykończenie z drewna. Szeroki wybór odmian drewna daje Ci możliwość stworzenia mebla na wymiar, który będzie idealnie komponował się z Twoim wnętrzem.

Aby dokonać właściwego wyboru, skorzystaj z porady profesjonalistów. Nasza firma oferuje profesjonalne usługi projektowania i montażu szafy wnękowej na wymiar, które pomogą Ci stworzyć mebel.