Zamów bezpłatną wycenę i projekt

Szafy i ich rodzaje

W trakcie zastanawiania się nad tym, w jaki sposób urządzisz swój przyszły dom lub mieszkanie, bez wątpienia w Twojej głowie pojawiły się myśli związane z przechowaniem posiadanych ubrań, obuwia, różnych dodatków, tekstyliów oraz niepotrzebnych na co dzień przedmiotów domowych. Oczywistym jest, że szafy stanowią obowiązkowy element wyposażenia, ale równie jasne jest, że ich liczne rodzaje dostępne na rynku nie ułatwiają podejmowania trudnej decyzji związanej z odpowiednim doborem.

Wolnostojąca, narożna, wnękowa czy może przesuwna? W naszym odczuciu sprawa jest prosta – cechy użytkowe wersji przesuwnych sprawdzą się najlepiej w każdej sytuacji. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Zapoznaj się z najnowszym artykułem na naszym blogu, w którym znajdziesz kompleksowe porównanie najpopularniejszych rodzajów!

Tradycyjny rodzaj – wolnostojący lub narożny

Największą zaletą szafy wolnostojącej jest to, że można ją umieścić właściwie w każdym dowolnym miejscu. Sprawdzi się w sypialni, przedpokoju czy salonie, odpowiednio spełniając swoją funkcję, a zróżnicowanie pod względem sposobu oraz materiału wykonania gwarantuje możliwość dopasowania do przestrzeni urządzonej w każdym stylu (skandynawskim, loftowym, rustykalnym itp.). Nie da się jednak ukryć, że w przypadku powierzchni o małym metrażu duża szafa z otwierającymi się do przodu skrzydłami nie odegra odpowiednio swojej roli – zajmuje zbyt dużo miejsca, zabierając wolną przestrzeń, którą można by przeznaczyć na inne elementy wyposażenia.

Szafa narożna z kolei stanowi rodzaj mebla, który można wykorzystać jedynie w przypadku konkretnych przestrzeni (o nieustawnych wymiarach), gdy nie ma możliwości zaaranżowania w inny sposób. Może spowodować również trudności z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni.

Z wymienionych powyżej powodów klienci coraz częściej rezygnują z tradycyjnych modeli i skłaniają w stronę wersji przesuwnych (także w ramach szaf wnękowych pod zabudowę na wymiar).

Funkcjonalne zabudowanie wolnej przestrzeni

Szafa wnękowa tworzona na wymiar powstała jako odpowiedź na problemy osób dysponujących mniejszymi bądź większymi przestrzeniami i wyrażających chęć zabudowania ich w funkcjonalny sposób. Zwykle zajmuje całe dostępne miejsce (od ściany do ściany), dając możliwość schowania wszystkich niezbędnych rzeczy. Bardzo często jest wyposażona w drzwi przesuwne, co przekłada się na wygodę w otwieraniu oraz zaoszczędzenie miejsca.

Szafa z drzwiami przesuwnymi – najlepszy możliwy rodzaj

Świetne zagospodarowanie przestrzeni, możliwość wygodnego przechowywania rzeczy, brak zmartwień związanych z postawieniem innych mebli z uwagi na wyposażenie w system drzwi przesuwnych – takie cechy otwierają długą listę zalet tego rodzaju szafy. Jako kolejne należy dodać możliwość dopasowania do każdej przestrzeni, stworzenia na wymiar oraz dostosowania do indywidualnych preferencji każdego klienta. Pojemne, wysokie, głębokie, z ustalonym przez klienta układem wewnętrznym – czego więcej można chcieć?

Co więcej, drzwi szafy przesuwnej możesz wyposażyć w lustro, co zapewni Ci efekt optycznego rozjaśnienia oraz powiększenia pomieszczenia, który znacząco przekłada się na komfort przebywania w danej przestrzeni. Tak postawione lustro pozwoli również zaoszczędzić miejsce na ścianie. Bardziej funkcjonalny rodzaj tego elementu wyposażenia ciężko sobie wyobrazić, prawda?

Wolnostojąca, wnękowa, przesuwna? Zapomnij o swoich wątpliwościach!

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że bez chociaż jednej szafy w domu się nie obejdzie, a tak naprawdę potrzeby pod tym względem są dużo większe. Niestety odpowiedni dobór tego mebla nastręcza bardzo często wiele trudności z uwagi na zróżnicowanie pod względem dostępnych rodzajów. Przedstawiona powyżej analiza cech każdego z najpopularniejszych modeli – wolnostojącego, narożnego, wnękowego oraz z przesuwnego – powinna jednak przekonać, że w przypadku każdego dylematu najlepszy wybór stanowi mebel z drzwiami przesuwnymi.

Funkcjonalności polecanego rodzaju pozwalają odpowiedź na potrzeby każdego klienta – a zwłaszcza tego, który nie życzy sobie ograniczeń wynikających z drzwi skrzydłowych. Nie wahaj się więc dłużej i wybierz najlepszą dla siebie opcję!