Zamów bezpłatną wycenę i projekt

Najczęstsze błędy przy projektowaniu szafy na wymiar

Przemawia do Ciebie możliwość wykonania mebli zgodnie ze wskazanymi wartościami długości, szerokości oraz głębokości, które pozwolą Ci odpowiednio zabudować posiadaną wnękę? Szafy na wymiar zdobywają wśród coraz większego grona klientów dużą popularność z uwagi na to, że pozwalają funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń, wykorzystując posiadane miejsce (nawet w przypadku małego metrażu). Zaprojektowanie takiego elementu wyposażenia można zlecić specjalistom, którzy, z uwagi na swoje wieloletnie doświadczenie i wyczucie, będą w stanie idealnie odpowiedzieć na potrzeby, ale istnieje również opcja wykonania samodzielnego.

Przed podjęciem odpowiednich czynności w ramach wykonywania mebla należy się jednak właściwie przygotować, by mieć pewność, że osiągnie się zadowalający efekt. W tym celu zapoznaj się z najnowszym artykułem na naszym blogu i poznaj najczęstsze błędy, jakie mogą się pojawić przy projektowaniu szafy na wymiar! Kompleksowe wyjaśnienie bez wątpienia pozwoli Ci uniknąć ich w trakcie tworzenia mebli skrojonych idealnie pod Twoje potrzeby.

Szafa na wymiar – najważniejsza cecha charakterystyczna

Szafy tworzone na wymiar cechuje przede wszystkim to, że ich zadaniem jest wykorzystać w maksymalny sposób posiadaną przestrzeń – wnękę przeznaczoną do zabudowy, co przełoży się na zwiększenie części pomieszczenia, w której można postawić inne elementy wyposażenia. Warunkiem, który pozwoli osiągnąć ten oczekiwany cel, jest odpowiednie wykonanie pomiarów, jakie powinna mieć szafa – błędy pod tym względem mogą obniżyć funkcjonalność, a także wpłynąć na pogorszenie wrażeń wizualnych. Bardzo istotne jest, by o tym pamiętać, ponieważ zostawienie wolnej przestrzeni oznacza kolejne rzeczy do przechowania, dla których braknie miejsca i dla których trzeba znaleźć nowe miejsce, co w przypadku małych metraży może spowodować spory problem.

Spokój, harmonia i spójność – cel konieczny

Dobrze wiemy, że na pewno zależy Ci na tym, by wszystkie elementy w danym wnętrzu współgrały ze sobą pod względem stylu wykonania, wykorzystanych materiałów czy użytych kolorów, by zapewnić poczucie spokoju, harmonii i spójności. Projektując szafę na wymiar, musisz więc pamiętać o tym, by dopasować ją do już istniejących elementów wnętrza lub odpowiednio skomponować z kolejnymi, które masz zamiar umieścić w pomieszczeniu.

Zróżnicowanie dostępnych materiałów pozwoli Ci stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim, loftowym, industrialnym czy rustykalnym – zgodnie z osobistymi preferencjami – a szafa jako element bardzo rzucający się w oczy powinna z nimi odpowiednio współgrać. Nie możesz więc zapomnieć o skupieniu na materiałach oraz kolorach, ponieważ inaczej zaburzysz wrażenia estetyczne, co przełoży się na gorsze samopoczucie domowników oraz gości.

Istotne znaczenie ma również zdecydowanie się na sprawdzone materiały, ponieważ to od nich zależy funkcjonalność, solidność i możliwość długotrwałego użytkowania. Chęć zaoszczędzania pod tym względem może się przełożyć na obniżenie jakości i poskutkować różnego rodzaju usterkami, dlatego lepiej wystrzegać się błędów przy doborze materiałów i poszczególnych elementów szafy na wymiar.

Ostrożność i uwaga – by zapewnić wysoką funkcjonalność

Chcesz, żeby stworzona przez Ciebie szafa na wymiar odpowiednio spełniała swoją funkcję? Obowiązkowo trzymaj się minimalnych wskazań pod względem głębokości (60 cm), a szerokość i wysokość dopasuj do możliwości, jakie zapewnia Ci posiadana przestrzeń. Takie postępowanie jest niezbędne, by możliwe było umieszczenie szuflad, półek czy drążków, które pozwolą Ci we właściwy sposób poukładać niezbędne rzeczy osobiste: ubrania, obuwie, dodatki, tekstylia, sprzęty AGD i inne elementy, które przeznaczyłeś do szafy.

Odpowiednio zaprojektowana część wewnętrzna

Projektując wewnętrzną część mebla, dostosuj ilość półek, szuflad czy drążków do swoich potrzeb, by zapewnić, że ubrania nie będą się miąć, sięganie po poszczególne rzeczy nie sprawi Ci trudności, a żaden element nie będzie narażony na uszkodzenie. Zwróć uwagę również na ich wymiary – jeśli będą zbyt wąskie, nie spełnią odpowiednio swoich funkcji. Gdy z kolei wykonasz je zbyt głęboko, niepraktyczność Cię przytłoczy, ponieważ nie wykorzystasz dostępnej przestrzeni w funkcjonalny sposób (nie sięgniesz po rzeczy schowane zbyt głęboko, wyciąganie ich przysporzy trudności itd.). Bardzo uważnie planuj kolejne elementy, analizując dokładnie, jakie rzeczy posiadasz i ile miejsca na nie potrzebujesz. Właściwa ergonomia układu wewnętrznego to podstawa!

Szafa na wymiar – wystrzegaj się tych błędów!

Szafę na wymiar możesz bez problemu zaprojektować samemu, zamiast zlecać jej wykonanie zewnętrznym podmiotom, ale musisz mieć cały czas w głowie błędy, których powinieneś się wystrzegać. Bardzo łatwo jest bowiem stworzyć mebel, który nie odpowie na potrzeby, stając się niepotrzebną stratą pieniędzy, nerwów oraz czasu. Maksymalnie wykorzystaj posiadaną przestrzeń, dokonaj właściwych pomiarów, pamiętaj o dostosowaniu do innych elementów pomieszczenia i odpowiednio przemyśl układ części wewnętrznej zgodnie z przedstawionymi przez nas uwagami, a na pewno osiągniesz oczekiwany przez siebie cel!