Zamów bezpłatną wycenę i projekt

Drzwi przesuwne – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Planowanie wnętrza w taki sposób, by prezentowało się ono znakomicie, a jednocześnie było praktyczne, jest nie lada wyzwaniem. Niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia: czy jest to lokal biurowy, czy mieszkalny, zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni tak, aby jednocześnie korzystanie z niej było jak najbardziej komfortowe. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, a jednocześnie najbardziej docenianych za ogromne możliwości personalizacji, są szafy wnękowe. Takie meble na wymiar sprawiają, że zyskujemy mnóstwo miejsca do przechowywania sprzętów, dokumentów czy ubrań bez zaburzania estetyki wnętrza.

Wysoka funkcjonalność i oszczędność miejsca

Szafy wnękowe mogą być wyposażone z reguły w dwa rodzaje drzwi: klasyczne i przesuwne. Szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie doceniamy każdy centymetr przestrzeni, świetnie sprawdzi się ten drugi rodzaj. Każdorazowe korzystanie z szafy nie wiąże się bowiem z otwieraniem drzwi na oścież – panel przesuwa się wzdłuż zabudowy, przez co nie zabiera dodatkowego miejsca. To rozwiązanie wysoce funkcjonalne, a jednocześnie skutecznie pozwalające na zaoszczędzenie przestrzeni.

Ogromne możliwości personalizacji wyglądu drzwi przesuwnych w szafach wnękowych

Przesuwne drzwi do szaf wnękowych stanowią najczęściej jedyną widoczną na zewnątrz część zabudowy. To sprawia, że na etapie projektowania takiego mebla warto dokładnie rozważyć, jak skrzydła powinny wyglądać. Kiedy ich walory estetyczne będą idealnie współgrały z resztą pomieszczenia: sposobem wykończenia, zastosowanymi kolorami i fakturami, meblami czy dekoracjami, szafa do zabudowy będzie stanowiła spójny element całej aranżacji.

Możliwości personalizacji wyglądu drzwi przesuwnych w szafach wnękowych są właściwie nieograniczone. Szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń, np. sypialni lub garderób, sprawdzają się fronty, które wyposażone są w lustra. Świetną alternatywą jest też szkło mleczne, które dyskretnie odbija światło słoneczne i z lamp. Doskonale prezentują się też takie skrzydła, które wykonane są z materiałów do złudzenia przypominających naturalne drewno – zwłaszcza, kiedy są one spójne z pozostałymi meblami w pomieszczeniu.

W pokoikach dziecięcych możemy pozwolić sobie na zastosowanie drzwi przesuwnych z bajkowymi, fantazyjnymi aplikacjami, które będą stanowiły dodatkowy akcent kolorystyczny i z pewnością przypadną najmłodszym do gustu. Popularne są zwłaszcza motywy z ulubionych filmów animowanych czy zwierzaki.

Lustra w drzwiach przesuwnych optycznie powiększą pomieszczenie

Szafy do zabudowy, które wyposażone są w skrzydła z lustrami, nie wychodzą z mody i nie tracą na popularności. Ich praktyczność doceniają zwłaszcza te osoby, które decydują się na zamieszczenie ich w przedpokojach, sypialniach, garderobach czy wszelkich innych małych pomieszczeniach. Nie tylko znakomicie się one prezentują, ale też są w stanie optycznie rozciągnąć wnętrze i sprawiać wrażenie, że jest ono większe niż w rzeczywistości.

Lustro tworzy iluzję bardziej przestronnego pomieszczenia, przepełnionego naturalnym światłem. W dodatku jest to element niezwykle stylowy oraz efektowny, który pasuje do wnętrz urządzonych w każdym stylu: od surowego minimalizmu, przez nieco ekscentryczny glamour, aż po klasyczny.

Lustra w drzwiach przesuwnych mogą przyjmować różne kształty oraz formy. Klienci często decydują się na całościowe pokrycie nim jednego ze skrzydeł, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Szkło może być formowane w dowolnych kształtach: od okręgów, przez fale, aż po fantazyjne, geometryczne kompozycje. Takie drzwi przesuwne nie tylko więc skutecznie odgrodzą wnętrze szafy od reszty pomieszczenia, ale też będą stanowiły kluczowy element dekoracyjny.

Komfortowe przechowywanie ubrań i sprzętów

Drzwi przesuwne nie tylko pięknie się prezentują, ale też sprawiają, że korzystanie ze wszelkich przedmiotów przechowywanych w szafie wnękowej jest bardzo komfortowe. Zazwyczaj instalowane są od podłogi aż po sufit, a więc doskonale kryją to, co znajduje się za ich frontami. Aby móc korzystać z praktycznych półek, na których można układać zabawki dziecięce, ubrania, domowe sprzęty czy dokumenty, wystarczy jedynie odsunąć panel.