Zamów bezpłatną wycenę i projekt

Czym są drzwi przesuwne

Wszystkie firmy zajmujące się tworzeniem mebli oraz aranżacją wnętrz robią, co mogą, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów i proponować rozwiązania, które sprawdzą się w posiadanej przestrzeni. Bardzo często zdarza się tak, że konieczne jest wynalezienie sposobu na to, by funkcjonalnie, ale jednocześnie elegancko urządzić pomieszczenie o bardzo małym metrażu, gwarantując klientom możliwość postawienia wszelkich niezbędnych elementów wyposażenia.

Wymienione powyżej powody doprowadziły do tego, że pojawiły się drzwi przesuwne stanowiące alternatywę dla klasycznych modeli ze skrzydłami otwieranymi do przodu. Takie rozwiązanie zdobywa nieustannie na popularności i jest coraz chętniej wybierane przez klientów, ponieważ zapewnia wyższy komfort przebywania w wybranych pomieszczeniach.

Drzwi przesuwne – zasady działania

Opisywane drzwi montowane są na linii ściany i, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w specjalne elementy, które umożliwiają przesuwanie skrzydeł w obie strony celem otwarcia oraz zamknięcia. Taka cecha osiągana jest dzięki szynom montowanym na ziemi lub na suficie oraz prowadnicom górnym i dolnym, które umożliwiają ruch. Mechanizm pozwala na rezygnację z klasycznych skrzydeł i położenie przed drzwi innych elementów wyposażenia, które w żadnym stopniu nie będą przeszkadzać w otwieraniu oraz zamykaniu.

Zróżnicowanie pod względem dostępnych modeli

Podobnie jak w przypadku drzwi skrzydłowych, tak i wersja przesuwna występuje w różnych modelach, co daje możliwość dopasowania do preferencji każdej osoby. Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym lub rustykalnym? Drewniane drzwi przesuwne na pewno przypadną Ci do gustu, bez problemu komponując się z innymi elementami pomieszczenia. Wolisz minimalistyczny i prosty styl skandynawski? Poszukaj modeli z przeszkleniami – ich wygląd bez wątpienia Cię zachwyci. Marzy Ci się mieszkanie w lofcie? Projektując pomieszczenia domowe, wybierz model z elementami metalowymi, a na pewno osiągniesz wyjątkowy efekt.

Poszczególne wersje zróżnicowane są nie tylko pod względem wykorzystanego tworzywa, ale również kolorystyki czy wykończenia. Taki sposób dodatkowo gwarantuje, że będzie można idealnie dopasować drzwi przesuwne do sposobu zaaranżowania każdego pomieszczenia. Co więcej, solidność wykonania przekłada się na wysokie walory estetyczne, dzięki czemu w odpowiednio urządzonej przestrzeni można się czuć naprawdę komfortowo.

Drzwi przesuwne – gdzie się sprawdzą?

Twoja sypialnia jest stosunkowo mała? Nie wiesz, gdzie schować kurtki z uwagi na wąski korytarz w przedpokoju? Brakuje Ci miejsca w salonie na biblioteczkę? Zamontuj drzwi przesuwne na jednej ścianie, by żadnego dnia nie mieć problemu z dostępem do ubrań, dodatków oraz butów, a także innych niezbędnych przedmiotów. Wykorzystane w kuchni pozwolą Ci zmieścić wszelkie naczynia czy zestawy, z których nie korzysta się na co dzień. Z ich pomocą ukryjesz również niezbędny w domu sprzęt AGD. W łazience natomiast świetnie sprawdzą się jako możliwość schowania tekstyliów. Bardziej praktycznego rozwiązania po prostu nie można sobie wymyślić!

Warto wspomnieć też o tym, że drzwi przesuwne pozwolą Ci podzielić pomieszczenie na dwie części i w razie potrzeby ponownie je złączyć, dzięki czemu zapewnisz sobie z jednej strony poczucie prywatności, a z drugiej – sporą przestrzeń przydatną np. gdy zapraszasz do siebie gości.

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?

Zalet tego rozwiązania można wymienić naprawdę wiele. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, że pozwalają funkcjonalnie urządzić przestrzeń nawet w przypadku niewielkiej ilości metrażu. Dzięki nim można zapomnieć o problemach związanych z brakiem możliwości otwarcia na oścież skrzydeł z uwagi na inne stojące koło meble – mechanizm przesuwania działa bowiem bez zarzutu. Co więcej, można je wykorzystać w różnych pomieszczeniach – w przedpokoju, sypialni, kuchni czy łazience, zapewniając możliwość schowania wszystkich niezbędnych rzeczy.

Podkreślić należy także stosunkowo łatwy montaż, dzięki któremu prace przeprowadzane są sprawnie i szybko. Do zalet zaliczymy również zróżnicowanie pod względem dostępnych modeli pozwalające na dopasowanie do charakteru każdego wnętrza oraz wysokie walory estetyczne, które podkreślają efekt wnętrza urządzonego w dowolnym stylu – skandynawskim, industrialnym czy rustykalnym.

Oczywiście, drzwi przesuwne nie są pozbawione też wad. Należy bardzo ostrożnie je dobierać pod kątem wielkości pomieszczenia, by dopilnować tego, że pozwolą osiągnąć oczekiwane cele. Trzeba także wziąć pod uwagę, że zwykle to rozwiązanie zajmuje całą ścianę, co wymusza konieczność rezygnacji z różnego rodzaju ozdób (obrazów, zdjęć) w danym miejscu.

Wybierz mądrze – zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami

Myślisz, że drzwi przesuwne mogą się sprawdzić w Twoim domu? Zanim się zdecydujesz na to rozwiązanie, skontaktuj się z fachowcem, który swoim okiem specjalisty będzie w stanie ocenić, czy w Twojej przestrzeni to rozwiązanie się sprawdzi. W taki sposób unikniesz niepotrzebnych wydatków oraz nerwów, a zapewnisz sobie satysfakcjonujący efekt funkcjonalnego i eleganckiego mechanizmu w swojej przestrzeni domowej.